?

Log in

No account? Create an account

MediaNext Ideas

Recent Entries

You are viewing 10 entries, 10 into the past

November 24th, 2010

stelmashow @ 02:47 am: Гріхи маніпуляції-8. Примітивізація теми та безальтернативність вибору
Originally posted by stelmashow at Гріхи маніпуляції-8. Примітивізація теми та безальтернативність вибору

Знову друкую «гріхи» сучасних маніпулятивних технологій, проти яких бореться наша Громадянська ініціатива «МАНІПУЛЯЦІЯМ – НІ!».

Маніпулятивна технологія примітивізації теми застосовується, коли маніпулятору необхідно звести обговорення теми до такого низького та обмеженого рівня, за якого правдиве виявлення реальних особливостей предмета, явища чи події, стає неможливим.

Для цього тема обговорення максимально спрощується, примітивізується, а важливі для аудиторії, але небезпечні для маніпулятора деталі опускаються.

У такому разі може застосовуватися технологія безальтернативності вибору, сутність якої в тому, що маніпулятор свідомо приховує будь-які інші можливі способи вирішення проблеми, крім вигідних йому особисто. Реципієнту нав’язується точка зору, що діяти він може лише таким чином, як пропонує маніпулятор.

Цей прийом є примітивним і розпізнається досить легко, тому останнім часом використовується досить нечасто, оскільки масова аудиторія завдяки отриманому досвіду значно порозумнішала і ввести її в оману настільки простим способом стає все важче.

Зараз при використанні маніпулятивної технології безальтернативності вибору часто імітують і демонстрацію альтернативних варіантів, відмінних від нав’язуваних маніпулятором реципієнту. Це симулює демократичне обговорення проблеми, але насправді лише убезпечує єдиний реальний вибір, що пропонується жертві маніпуляції.

При підготовці цього поста було використано матеріали видання: Кара-Мурза С., Смирнов С. Манипуляция сознанием-2. – М.: Эксмо: Алгоритм, 2009. – 528 с.

А що додасте до цього Ви?


November 23rd, 2010

stelmashow @ 07:46 pm: День без ТБ
Originally posted by stelmashow at День без ТБ
Громадянська ініціатива «Маніпуляціям – ні!» закликає громадян України не дивитися телебачення 1 грудня 2010 року.

Організатори ініціативи пропонують 1 грудня розпочати по всій країні акцію «День без ТБ».

У маніфесті ініціативи «Маніпуляціям – ні!», зокрема, йдеться:

«Пропонуємо 1 грудня, в день, коли українці висловили підтримку ідеям незалежності, бойкотувати перегляд ТБ, від якого якраз і формується залежність.

Закликаємо припинити «згодовувати» нам з екранів той непотріб, який телевізійні боси ніколи не дозволили би дивитися своїм дітям – брехливі «джинсові» новини, низькопробні серіали, скопійовані шоу.

Ми вимагаємо надавати правдиву та об’єктивну інформацію.

Який сенс дивитися телевізор, якщо з його екрану лише брешуть та ще й маніпулюють нами без сорому і совісті? Якщо Ви теж помічали, що Вами маніпулюють, напишіть нам на nomanipulations@ukr.net про ці випадки.

Сподіваємося, що ця акція змусить керманичів українських телеканалів хоча б частково змінити редакційну політику.

Щире прохання до кожного, кого ще не зазомбували з «ящику», поширювати всюди цей маніфест і слогани нашої ініціативи:

У тебе залишилось багато нервових клітин? Тоді подивися ще трохи ТБ.

Сьогодні такий кльовий день! Хіба варто проводити його біля телевізора?

Як звати твого кращого друга? Телевізор?

Життя коротке – не дивись телевізор!

Ми за відповідальне телебачення!

Приєднуйтесь, друзі!»

Це лише наш спільний другий крок. Далі буде.


stelmashow @ 02:17 am: Гріхи маніпуляції-7. Упереджувальний удар
Originally posted by stelmashow at Гріхи маніпуляції-7. Упереджувальний удар

Продовжую друкувати перелік «гріхів» сучасних маніпулятивних технологій, проти яких бореться наша Громадянська ініціатива «МАНІПУЛЯЦІЯМ – НІ!».

Спрощеним різновидом негативізації як «протиотрути» є маніпулятивна технологія «упереджувального удару».

У разі, якщо маніпулятору необхідно приховати появу бажаного для себе, але небезпечного для реципієнта явища для того, щоб той не став активно йому протидіяти, а приховати його вже неможливо, маніпулятор може намагатися приховати небезпечні сторони цього явища.

Саме для недопущененя протидії з боку реципієнта і застосовується маніпулятивна технологія «упереджувального удару». Маніпулятор самостійно повідомляє про небезпечні сторони явища й одразу після цього наводить спростування, що нічого подібного аудиторії насправді не загрожує.

Реципієнт, побачивши відносну правдивість маніпулятора, може розпочати ставитись до нього як до чесної людини. У такому випадку виникає серйозна вірогідність того, що аудиторія повірить в інформацію маніпулятора і не стане протидіяти небезпечному для себе розвиткові подій.

Цікавим прикладом застосування цього прийому є спроби представників «Укрзалізниці» нав’язати інформацію про відносну безпечність сміттєспалювального заводу в районі КПІ порівняно з іншими методами знищення сміття під час проведення відповідних громадських слухань у Києві.

Маніпулятивна технологія «упереджувального удару» дозволяє випереджати оппонента, перехоплювати в нього ініціативу і нав’язувати стратегію розвитку подій. Цей прийом є ефективним, коли маніпулятору необхідно зняти з себе звинувачення, але зробити це чесно, навівши об’єктивні дані, немає можливості. Не дарма ж кажуть, що найкращий захист – це напад!

При підготовці цього поста було використано матеріали видання: Кара-Мурза С., Смирнов С. Манипуляция сознанием-2. – М.: Эксмо: Алгоритм, 2009. – 528 с.

А що додасте до цього Ви?


November 17th, 2010

stelmashow @ 02:52 pm: Гріхи маніпуляції-6. Негативізація як «протиотрута»
Originally posted by stelmashow at Гріхи маніпуляції-6. Негативізація як «протиотрута»

Негативізація як «протиотрута» є ефективною маніпулятивною технологією, але через специфічність та складність виконання, використовується відносно нечасто.

Сутність прийому полягає в тому, що маніпулятор, намагаючись приховати певну інформаційну установку, не може цього зробити через серйозну масштабність цього факту, явища чи тенденції. У цьому випадку маніпулятор вимушений згадати цю інформаційну установку, створюючи видимість своєї чесності та об’єктивності.

Однак одразу після цього інформаційна установка виставляється у негативному контексті. Це може досягатися через демонстрацію негативних якостей людини, що повідомила цю інформацію, або за допомогою прийомів, що непрямо дискредитують явища, пов’язані з цією інформацією, або через непряму згадку про її можливу необ’єктивність. В такому разі маніпулятор ще й виступає як захисник об’єктивності.

Результатом застосування цієї маніпулятивної технології є перенесення реципієнтом негативної оцінки з того, що демонструється в поганому світлі, безпосередньо на інформаційну установку. Прийнявши негативне значення, ця інформаційна установка постає перед реципієнтом у необ’єктивному вигляді. Цей прийом використовує ефект асоціативного ланцюжка, оскільки негативне значення носія інформації асоціативно пов’язується з самою інформацією.

Ефективним способом протидії цій маніпулятивній технології може бути точне усвідомлення реципієнтом того, що є для нього бажаним, а що – ні. У такому випадку ніякі демонстрації непрямо негативних якостей того, що реципієнту насправді необхідно та важливо, не зможуть ввести його в оману.

При підготовці цього поста було використано матеріали видання: Кара-Мурза С., Смирнов С. Манипуляция сознанием-2. – М.: Эксмо: Алгоритм, 2009. – 528 с.

А що додасте до цього Ви?


November 16th, 2010

stelmashow @ 11:13 am: Гріхи маніпуляції-5. Непряма негативізація
Originally posted by stelmashow at Гріхи маніпуляції-5. Непряма негативізація

Оприлюднюємо наступний пункт переліку «гріхів» сучасних маніпулятивних технологій, проти яких бореться наша Громадянська ініціатива «МАНІПУЛЯЦІЯМ – НІ!».

Непряма негативізація як засіб руйнування є досить простою маніпулятивною технологією. Завданням маніпулятора при цьому є негативізувати кінцевий предмет маніпуляції не напряму, а побічно, через згадування окремих його реальних чи вигаданих недоліків.

Умовно схема маніпуляції виглядає таким чином: маніпулятор, демонструючи, які серйозні недоліки має предмет маніпуляції, запроваджує у свідомість реципієнта установку, що цей предмет є принципово негативним. Саме ці окремі недоліки і обговорюються, але справжньою метою маніпулятора є нанесення шкоди кінцевому предмету маніпуляції.

Розрахунок робиться на те, що, якщо декілька разів нагадати про серйозні недоліки кінцевого предмету маніпуляції, реципієнт може розпочати сприймати його так, як це потрібно маніпулятору.

Ефективним засобом протидії цій маніпулятивній технології є розуміння сутності цієї маніпуляції, яка полягає в тому, що через негативізацію окремого елементу чи сторони предмету досягається негативізація цілого.

При підготовці цього поста було використано матеріали видання: Кара-Мурза С., Смирнов С. Манипуляция сознанием-2. – М.: Эксмо: Алгоритм, 2009. – 528 с.

А що додасте до цього Ви?


stelmashow @ 02:36 am: Гріхи маніпуляції-4. Негативізація
Originally posted by stelmashow at Гріхи маніпуляції-4. Негативізація

Знову друкуємо перелік «гріхів» сучасних маніпулятивних технологій, проти яких бореться наша Громадянська ініціатива «МАНІПУЛЯЦІЯМ – НІ!».

При негативізації маніпулятор використовує демонстрацію негативних якостей предмету маніпуляції як процес надання цьому предмету недостойного іміджу, з яким краще не асоціюватися.

Використовуючи негативізацію як руйнування, маніпулятор або гіпертрофовано збільшує наявні негативні якості предмету, явища, дії, аби вони переважили всі позитивні характеристики, або просто приписує погані якості навіть якщо вони не існують у природі.

У цьому випадку реципієнт навіть не помічає все те позитивне, що є у предмета маніпуляції і розглядає його лише як носія негативних якостей.

Негативізація як руйнування є одним з класичних типів маніпулятивних технологій. Найпростіше обманути жертву маніпуляції, переконавши її в тому, що предмет маніпуляції, що нав’язується політтехнологом, є позитивним, а натомість альтернативний йому – виключно негативним. Для цього маніпулятору навіть немає необхідності рекламувати свого клієнта, достатньо лише представити в невигідному світлі його конкурента.

В народі такий прийом називається «навісити всіх собак»: звинуватив опонента в усіх смертних гріхах і нехай він як хоче «відмивається» і доводить, що «він не верблюд».

У деяких випадках така маніпулятивна технологія застосовується, щоб за приверненням уваги до реальних або вигаданих негативних сторін опонента приховати свої власні.

При підготовці цього поста було використано матеріали видання: Кара-Мурза С., Смирнов С. Манипуляция сознанием-2. – М.: Эксмо: Алгоритм, 2009. – 528 с.

А що додасте до цього Ви?


November 11th, 2010

stelmashow @ 02:31 pm: Гріхи маніпуляції-2.Мозаїчність інформації
Originally posted by stelmashow at Гріхи маніпуляції-2.Мозаїчність інформації
Оце продовжую друкувати перелік «гріхів» сучасних маніпулятивних технологій, проти яких бореться наша Громадянська ініціатива «МАНІПУЛЯЦІЯМ – НІ!».

Мозаїчність інформації - принципова зміна теми обговорення, несподіваний перехід з одного обговорюваного предмета на інший таким чином, щоб у реципієнта не було можливості обдумати і критично оцінити отриману безпосередньо перед цим інформацію.
Read more... )Типовим прикладом цієї маніпулятивної технології є будь-яка інформаційна програма новин. У випусках новин сюжети подаються швидко і коротко, таким чином, щоб за найменшу кількість часу надати аудиторії найбільше інформації. Офіційно це пояснюється тим, що реципієнт отримує можливість взнати більше за меншу кількість часу.

Насправді досягається інша мета – свідомість реципієнта намагається зрозуміти й оцінити отриману інформацію і вимушена занадто часто перебудовуватися з одного об’єкту, події, факту, дії на інші. У підсумку такого перевантаження інформацією мозок просто перестає оцінювати отримувану інформацію і сприймає її як звичайний фон, без проведення будь-якого аналізу. Свідомість вже не оцінює побачене й почуте та продовжує приймати інформацію без критичного аналізу і сприймає її як достовірну. Ця інформація залишається у підсвідомості разом із закладеною в неї прихованою якісною оцінкою того чи іншого факту, події, особистості, процесу.

Мозаїчна подача інформації може заплутати споживача, не дати йому можливості отримати повні дані, однак головною небезпекою цього виду маніпулятивних технологій є те, що вони готують реципієнта до некритичного сприйняття подальшої інформації у підсвідомості, де вона легітимується і сприймається як правдива і ніким не нав’язана.

Виховання суспільства, що сприймає світ як набір мозаїчної інформації та не бачить цілісної картини, є важливим завданням маніпуляторів, бо таким людям набагато легше нав’язати повну покірність.

При підготовці цього поста було використано матеріали видання: Кара-Мурза С., Смирнов С. Манипуляция сознанием-2. – М.: Эксмо: Алгоритм, 2009. – 528 с.

А що додасте до цього Ви?


November 10th, 2010

stelmashow @ 07:07 pm: Гріхи маніпуляції-1. Підміна понять
Originally posted by stelmashow at Гріхи маніпуляції-1. Підміна понять
Оце розпочинаю друкувати перелік «гріхів» сучасних маніпулятивних технологій, проти яких бореться наша Громадянська ініціатива «МАНІПУЛЯЦІЯМ – НІ!».

Використання підміни понять дуже розповсюджене, що робить її одним з класичних прийомів застосування маніпуляцій.

Маніпулятор в ході застосування цієї маніпулятивної технології обговорює проблему, одночасно доводячи свою інформаційну установку. Під час обговорення замість невигідного для маніпулятора факту, предмету чи поняття технолог використовує вигідний, що є схожим за сенсом, але відводить обговорення у потрібний для нього бік. Нове поняття має бути схожим на замінене для того, щоби реципієнт не відчув підміни. Особливістю цього прийому є те, що підміняється не інформаційна складова, сенс чи значення предмету, а сам предмет.

Підміна понять широко використовується в дискусіях, у пресі, в електронних ЗМІ. Основною небезпекою застосування цієї технології є те, що без необхідної підготовки та швидкої реакції на інформацію, виявити та нейтралізувати підміну понять досить важко.

Діючим захистом від підміни понять можуть стати глибокі знання предмету обговорення, високий рівень критичного мислення та неспішність у висновках.

Серед прикладів використання підміни понять можна навести широко розрекламоване збільшення валового внутрішнього продукту (ВВП), що насправді ще не свідчить про реальне зростання економіки і розвиток промисловості. Зокрема, цим раніше дуже часто грішив пан Азаров.

До речі, нещодавно на одному з круглих столів політтехнолог Сергій Гайдай сказав, що ми сьогодні живемо у країні суцільної підміни понять. І він таки мав рацію.

При підготовці цього поста було використано матеріали видання: Кара-Мурза С., Смирнов С. Манипуляция сознанием-2. – М.: Эксмо: Алгоритм, 2009. – 528 с.

А що додасте до цього Ви?


Powered by LiveJournal.com